Bulgaristan Pasaportu ile Hangi Ülkelere Vizesiz Girilir?
Bulgaristan vatandaşlığına ve Bulgaristan pasaportuna sahip olan tüm herkes Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne girmesiyle birlikte 2017 yılından bu yana tam 144 ülkeye vize almadan giriş yapma hakkına sahiptir. Bulgaristan pasaportu sahipleri ayrıca Schengen bölgesinde bulunan toplam 26 ülkeye vizesiz olarak giriş yapma hakkına sahiptir. Her ne kadar Bulgaristan şu anda Schengen üye devletlerinden biri olmasa da, üyelikle ilgili tüm diplomatik müzakereler devam etmektedir.

Bulgaristan pasaportu ile vize gerektirmeden giriş yapabilinecek ülkeler de dikkat edilmesi gereken bazı önemli kriterler vardır. Bulgaristan pasaportunun seyahat sonrası belli bir süre geçerli olması gerekir. Bu süre her ülkeye göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle 3 ile 6 arasında olabilmekte ve bazı konaklama tesisleri ve oteller dönüş biletinizi kontrol edebilmektedir. Ayrıca ülke güvenlik politikalarına bağlı olarak kimi sınır bölgelerinde kontrol görevlileriyle mülakat yapma durumu oluşabilmektedir.

Bulgaristan vatandaşları ve Bulgaristan pasaportuna sahip kişiler aşağıdaki ülkelere vizesiz girebilmektedirler.

Cezayir, Andorra, Antigua ve Barbuda, Arjantin, Ermenistan, Avusturya, Bahama Adaları, Barbados, Beyaz Rusya, Belçika, Belize, Bosna Hersek, Botsvana, Brezilya, Brunei, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Dominika, Dominik Cumhuriyetİ, Ekvator, El Salvador, Estonya, Fiji, Finlandiya, Fransa, Gambiya, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Grenada, Guatemala, Haiti, Honduras, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, Endonezya, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kritabi, Kosova, Litvanya, Letonya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Makao, Makedonya, Malezya, Malta, Marshall Adaları, Morityus, Meksika, Mikronezya, Moldova , Monako, Montenegro, Fas, Hollanda, Yeni Zelanda, Nikaragua, Norveç, Palau, Filistin, Panama, Paraguay, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Romanya, Samoa, Saint Lucia, Saint Kittis And Nevis, San Marino, Demokratik Sao Tome ve Principe Cumhuriyeti, Senegal, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Solomon Adaları, Güney Kore, İspanya, Saint Vincent ve Grenadine Adaları, İsveç, İsviçre, Tayvan, Timor Leste, Tonga, Trinidad ve Tobago, Tunus, Türkiye, Tuvalu, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Uruguay, Vanuatu, Vatikan, Venezuela.

Daha detaylı bilgi için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilir ve merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.