Bulgaristan ticari amaçlı vize nasıl alınır?

Bulgaristan ticari amaçlı vize; Bulgaristan’a ticari amacı (iş, iş gezisi, ticaret) için gidenlere verilmektedir. Bulgaristan Vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri olan seyahat amacınızı mutlaka belirtmeniz gerekmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu sizin seyahat amacınıza göre vize vermekte olup bu konuda çok titizdir.

Kimler Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan ticari amaçlı vize alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) sahipleri Bulgaristan Konsolosluğu’ndan Bulgaristan ticari amaçlı vize başvurusu yapabilmektedir.  Eğer Bulgaristan’a ticari amaçlı seyahat etmek istiyorsanız, Bulgaristan Konsolosluğu’ndan mutlaka ticari vize almanız gerekmektedir. Bunun için zorunlu olan belge ise Bulgaristan Yabancılar Şubesinden onaylı ticari davetiye ve fotokopisi. Aldığınız Yabancılar Şubesinden onaylı ticari davetiye ve fotokopisine göre Bulgaristan ticari vizeniz çıkmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bir husus ise Bulgaristan Konsolosluğu’nun randevu sistemi ile çalışmasıdır. Yani Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu almadan kesinlik ticari vize işlemlerinizi başlatamazsınız. Bu yüzden Bulgaristan Konsolosluğu Akredite acenteleri aracılığıyla mutlaka Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu almalısınız.

Bulgaristan Konsolosluğu ticari amaçlı vizeleri alacağınız Yabancılar Şubesinden onaylı ticari davetiye ve fotokopisine göre vermektedir. Yani Yabancılar Şubesinden onaylı ticari davetiyeniz eğer 30 gün belirtilmişse, ticari amaçlı vizeniz de 30 gün çok girişli çıkmaktadır. Eğer kısa dönemli bir seyahat yapacaksanız, ticari amaçlı Bulgaristan Vizesi almak zorunda değilsiniz. 15 Günden az bir seyahat yapacaksanız Bulgaristan turistik amaçlı vize alabilirsiniz.

bulgaristan ticari amacli vize Bulgaristan ticari amaçlı vize nasıl alınır?

Bulgaristan Ticari Vize için gerekli evraklar nelerdir ?

Bulgaristan’a uzun amaçlı bir seyahat yapacaksanız mutlaka ticari amaçlı vize almanız gerekmektedir. Ticari amaçlı vize alabilmeniz için Bulgaristan Yabancılar Şubesinden onaylı ticari davetiyesi almanız gerekmektedir. Davetiye mektubunuzda mutlaka kalacağınız gün sayısı belirtilmelidir.Bulgaristan Konsolosluğu başvurulan kişinin evraklarına çok dikkat etmektedir. Bu yüzden başvurunuzu bir Bulgaristan Konsolosluğu Akredite acentesinden yapmanızı öneririz.

Bulgaristan Ticari Vize Evrakları

1.PASAPORT:

Bulgaristan ticari amaçlı vize alacaksanız evraklarınız arasında olması gereken mutlaka geçerli bir pasaportunuzdur. Bulgaristan ticari amaçlı vize başvurusu sırasında istenilen pasaportta dikkat etmeniz gereken birkaç bilgi vardır.Bulgaristan seyahatinizden dönüş sırasında en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Örneğin; Yarın Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelecekseniz, 6 ay daha pasaportunuzun süresi olması gerekmektedir. 6 Aydan az bir süre pasaportunuz geçerliyse pasaport sürenizi yenilemeniz gerekmektedir. Pasaportunuzda vizenin uygun görülmesi halinde Bulgaristan ticari vizesinin bastırılması için 2 boş sayfa olması gerekmektedir. Dolu pasaport ile kesinlikle başvuru yapmayın. Uzatılmış pasaportlar ve eski pasaportlar vize başvurusu sırasında kabul edilmemektedir. Pasaportunuzun mutlaka güncel olması gerekmektedir.

Pasaportun aslı ile birlikte mutlaka pasaportunuzun kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfanın da bir adet fotokopisi eklenmelidir.

NOT: ESKİ VİZELERİNİZİ SAKIN ATMAYIN! BUNLAR SİZE BİR REFERANS OLACAKTIR!

Bulgaristan ticari amaçlı vize başvurusu sırasında zorunlu olmasa da vizenizin daha kısa sürede çıkmasını sağlayacak olan çeşitli evraklar vardır. Bunlardan birisi de eski vizeleriniz. Pasaportunuzdaki eski vizelerinizin fotokopilerini de evraklarınız arasına ekleyebilirsiniz. Eski vizeleriniz Bulgaristan Konsolosluğu’na vize müracaatında hazır bulunması vizenizin daha kısa sürede çıkmasını sağlayacaktır. Şöyle de düşünebilirsiniz; eski vizeleriniz sizin referanslarınız ve itibarınızdır.

2.BULGARİSTAN VİZESİ BAŞVURU FORMU:

Bulgaristan ticari amaçlı vize başvurusu sırasında başvuru evraklarınız arasına eklemeniz gereken 2.önemli evrak ise Bulgaristan vizesi başvuru formudur. Bu evrak eksik ise kesinlikle Bulgaristan vizesi almanız mümkün değildir. Bulgaristan ticari vize başvuru formu doldurmanız gereken bir formdur. Bulgaristan vize başvuru formunu bulgaristankonsoloslugu.eu sitemiz üzerindeki Evraklar menüsü linkine tıklayarak buradan Bulgaristan Ticari Vize Evrakları‘nı seçerek indirebilirsiniz. Bu formu güvenmediğiniz bir siteden sakın indirmeyin. Bulgaristan Konsolosluğu Akredite acentelerinden de bu formu temin edebilirsiniz.Eğer yanlış birşey yapmak istemiyorsanız, ya da form doldurma hakkında çok fazla bilginiz yoksa mutlaka resmi bir Akredite acentesi tarafından doldurulmasını öneririz.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu’nu VizeDestek ekibinin web sitesinden de indirebilir veya VizeDestek ekibinin Akredite acentesinden formu temin edebilirsiniz. VizeDestek sitesine ulaşmak için aşağıdaki reklam bağlantısına tıklayabilirsiniz.

reklam2 Bulgaristan ticari amaçlı vize nasıl alınır?

3. BİOMETRİK FOTOĞRAFLAR:

Bulgaristan ticari vize başvurusu sırasında evraklarınız arasına ekleyeceğiniz biometrik fotoğraflar olmalıdır. Biometrik fotoğraflarınız; 0.12 – .20 kalınlıklarında ve arka fonu beyaz olması gerekmektedir. Biometrik fotoğraflarınızı fotoğrafçınızdan temin edebilirsiniz. Onlar genellikle bu teknikleri bilmektedirler. Parlak ya da Raster kâğıt üzerine bastırılmış fotoğrafları kesinlikle kabul etmeyiniz çünkü Bulgaristan Konsolosluğu bu yapıdaki biometrik fotoğrafları geçersiz saymaktadır.  Fotoğraflarınız son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Bulgaristan ticari vize evraklarınız arasına 2 adet biometrik fotoğraf ekleyiniz.

4.Bulgaristan Yabancılar Şubesinden onaylı ticari davetiye ve fotokopisi:

Bulgaristan Konsolosluğu‘ndan Bulgaristan ticari vize almanız için zorunlu olan belgedir. Bulgaristan ticari vize için, Bulgaristan’a seyahat edeceğiniz firmanın Bulgaristan Yabancılar şubesi’nden bir ticari davetiye mektubu göndermeleri gerekmektedir. Davet mektubu, Bulgaristan firmasının resmi atentli kâğıdına Ticaret odasından onaylatılmış olması gerekmektedir. Fax veya fotokopi kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu evrak konsolosluk tarafından tek kullanışlıdır.

5. BANKA HESAP DÖKÜMÜ

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan ticari vize başvurusu sırasında evraklarınız arasına eklemeniz gerekmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu, seyahatiniz sırasında masraflarınızı karşılayacak kadar yeterli bir maddi desteğinizin olmasını istemektedir. Bu imkana sahip olduğunuza dair bir finansal belgeyi evraklarınız arasına eklemeniz gerekmektedir. En çok tercih edilen ise banka hesap dökümüdür.  Hesap dökümünüz güncel tarihli olması gerekmektedir. Banka hesap dökümündeki toplam tutarın en az 3500 TL olması gerekmektedir. Hesap dökümanınızın son 15 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir.

SEYAHAT PLANINIZI DESTEKLEYECEK DÖKÜMANLAR

Bulgaristan ticari vize başvurusu sırasında seyahat planınızı destekleyecek dökümanlar ekleminiz durumunda vizenizin garantili olarak çıkması kesinleşecektir. Aşağıda belirtmiş olduğumuz seyahatinizi destekleyecek belgeleri başvuru dosyanıza eklemenizi öneriyoruz.

Seyahat planınızı destekleyecek dökümanlar:

  1. Uçak bileti rezervasyonu (Eğer uçak ile seyahat edecekseniz)
  2. Özel araç ile seyahat edecekseniz araç ruhsatı ve ehliyet ekliyebilirsiniz
  3. Tüm seyahatinizi kapsayacak olan seyahat sağlık sigortası
  4. Başvuru sahibinin görevini,kişisel özelliklerini,gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren referans mektubu.
  5. İş ile ilgili belgeler – Mali durum belgeleri – Kişisel belgeler’den herhangi birisi
  6. Bulgaristan ile iş ilişkilerini kanıtlayan belgeler