Bulgaristan ticari amaçlı vize nasıl alınır?

Bulgaristan Turistik Amaçlı Vize; Bulgaristan’a seyahat amacı (gezi, turizm, kültür) için gidenlere verilmektedir. Bulgaristan Vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri olan seyahat amacınızı mutlaka belirtmeniz gerekmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu sizin seyahat amacınıza göre vize vermekte olup bu konuda çok titizdir.

Kimler Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan turistik amaçlı vize alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Umuma Mahsus Pasaport (bordo) sahipleri Bulgaristan Konsolosluğu’ndan Bulgaristan turistik amaçlı vize başvurusu yapabilmektedir.  Eğer kısa bir dönem Bulgaristan’a seyahat etmeyi düşünüyorsanız. 15 gün’ü geçmeyecek bir organizasyonunuz var ise sizde kısa dönem Bulgaristan turistik amaçlı vizeyi alabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir husus ise Bulgaristan Konsolosluğu’nun randevu sistemi ile çalışmasıdır. Yani Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu almadan kesinlik vize işlemlerinizi başlatamazsınız. Bu yüzden Bulgaristan Konsolosluğu Akredite acenteleri aracılığıyla mutlaka Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu almalısınız.

Bulgaristan Konsolosluğu turistik amaçlı vizeleri maksimum 15 gün ve tek girişli vermektedir. Bunu bilmeniz sizin faydanızadır. Eğer kısa dönemli bir seyahat yapacaksanız, uzun dönem Bulgaristan Vizesi almak zorunda değilsiniz. 15 Günden fazla bir seyahat yapacaksanız mutlaka Bulgaristan ticari amaçlı vize veya Bulgaristan özel amaçlı vize (aile ziyareti, arkadaş ziyareti vs.) almanız gerekmektedir.

bulgaristan turistik amacli vize Bulgaristan turistik amaçlı vize nasıl alınır?

Bulgaristan Turistik Vizesi için gerekli evraklar nelerdir ?

Bulgaristan’a 15 günü geçmeyecek kadar bir seyahat yapacaksanız Bulgaristan turistik amaçlı vize başvurusu yapabilirsiniz. Bulgaristan Konsolosluğu başvurulan kişinin evraklarına çok dikkat etmektedir. Bu yüzden başvurunuzu bir Bulgaristan Konsolosluğu Akredite acentesinden yapmanızı öneririz.

Bulgaristan Turistik Vize Evrakları

1.PASAPORT:

Bulgaristan Turistik amaçlı vize alacaksanız evraklarınız arasında olması gereken mutlaka geçerli bir pasaportunuzdur. Bulgaristan Turistik amaçlı vize başvurusu sırasında istenilen pasaportta birkaç özellik aranmaktadır. Bulgaristan seyahatinizden dönüş sırasında en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Örneğin; Yarın Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelecekseniz, 6 ay daha pasaportunuzun süresi olması gerekmektedir. 6 Aydan az bir süre pasaportunuz geçerliyse pasaport sürenizi yenilemeniz gerekmektedir. Pasaportunuzda vizenin uygun görülmesi halinde 2 boş sayfa olması gerekmektedir. Dolu pasaport ile kesinlikle başvuru yapmayın. Uzatılmış pasaportlar ve eski pasaportlar vize başvurusu sırasında kabul edilmemektedir. Pasaportunuzun mutlaka güncel olması gerekmektedir.

Pasaportun aslı ile birlikte mutlaka pasaportunuzun kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfanın da bir adet fotokopisi eklenmelidir.

NOT: ESKİ VİZELERİNİZİ SAKIN ATMAYIN! BUNLAR SİZE BİR REFERANS OLACAKTIR!

Bulgaristan Turistik amaçlı vize başvurusu sırasında zorunlu olmasa da vizenizin daha kısa sürede çıkmasını sağlayacak çeşitli faktörler vardır. Bunlardan birisi eski vizeleriniz. Pasaportunuzdaki eski vizelerinizin fotokopilerini de evraklarınız arasına ekleyebilirsiniz. Eski vizeleriniz Bulgaristan Konsolosluğu’na vize müracaatında hazır bulunması vizenizin daha kısa sürede çıkmasını sağlayabilirsiniz. Şöyle de düşünebilirsiniz; eski vizeleriniz sizin referanslarınız ve itibarınızdır.

2.BULGARİSTAN VİZE BAŞVURU FORMU:

Bulgaristan turistik amaçlı vize başvurusu sırasında başvuru evraklarınız arasına eklemeniz gereken 2.önemli evrak ise Bulgaristan Vize Başvuru Formu’dur. Bu evrak eksik ise kesinlikle Bulgaristan Vizesi alamazsınız. Bulgaristan turistik amaçlı vize başvuru formu doldurmanız gereken bir formdur. Bulgaristan Vize Başvuru Formu’nu sitemiz üzerindeki Evraklar menüsü linkine tıklayarak buradan Bulgaristan Turistik Amaçlı Vize’yi seçerek indirebilirsiniz. Bu formu güvenmediğiniz bir siteden sakın indirmeyin. Bulgaristan Konsolosluğu Akredite acentelerinden de bu formu temin edebilirsiniz. Ayrıca kafanızın karışık olmaması için bu formu Acente sorumluları tarafından doldurulmasını öneririz.

18 yaşından küçük olanların Bulgaristan Vizesi başvuru formu kesinlikle ebeveynler tarafından doldurulması gerekmektedir. Formun altındaki imza bölümü mutlaka 18 yaşından küçük olan kişinin ebeveynleri tarafından imzalanması gerekmektedir. Henüz 18 yaşına girmemiş bir kişi sadece ebeveynlerinden birisinin koruması altında ise, gerekli belge mutlaka evraklar arasında eklenmelidir.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu’nu VizeDestek ekibinin web sitesinden de indirebilir veya VizeDestek ekibinin Akredite acentesinden formu temin edebilirsiniz. VizeDestek sitesine ulaşmak için aşağıdaki reklam bağlantısına tıklayabilirsiniz.

reklam1 Bulgaristan turistik amaçlı vize nasıl alınır?

3. BİOMETRİK FOTOĞRAFLAR:

Bulgaristan turistik vize başvurusu sırasında evraklarınız arasına ekleyeceğiniz biometrik fotoğraflar olmalıdır. Biometrik fotoğraflarınız; 0.12 – .20 kalınlıklarında ve arka fonu beyaz olması gerekmektedir. Biometrik fotoğraflarınızı fotoğrafçınızdan temin edebilirsiniz. Onlar genellikle bu teknikleri bilmektedirler. Parlak ya da Raster kâğıt üzerine bastırılmış fotoğrafları kesinlikle kabul etmeyiniz çünkü Bulgaristan Konsolosluğu bu yapıdaki biometrik fotoğrafları geçersiz saymaktadır.  Fotoğraflarınız son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Bulgaristan turistik vize evraklarınız arasına 2 adet biometrik fotoğraf ekleyiniz.

4.VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ:

Bulgaristan turistik vize başvurusu evrakları arasında bulundurmanız gereken bir diğer evrak ise tam tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğidir. Bu evrak kesinlikle kimlik ile karıştırılmamalıdır. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’ni bağlı olduğunuz yerin nüfus idarelerinden alabilirsiniz. Vukuatlı nüfus kayıt örneği evrağınız güncel tarihli olması gerekmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu bu evrağın olmadığı vize başvurularını kesinlikle kabul etmemektedir.

5. BANKA HESAP DÖKÜMÜ

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan turistik vize başvurusu sırasında evraklarınız arasına eklemeniz gerekmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu, seyahatiniz sırasında masraflarınızı karşılayacak kadar yeterli bir maddi desteğinizin olmasını istemektedir. Bu imkana sahip olduğunuza dair bir finansal belgeyi evraklarınız arasına eklemeniz gerekmektedir. En çok tercih edilen ise banka hesap dökümüdür.  Hesap dökümünüz güncel tarihli olması gerekmektedir. Banka hesap dökümündeki toplam tutarın en az 3500 TL olması gerekmektedir. Hesap dökümanınızın son 15 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir.

SEYAHAT PLANINIZI DESTEKLEYECEK DÖKÜMANLAR

Bulgaristan turistik vize başvurusu sırasında seyahat planınızı destekleyecek dökümanlar ekleminiz durumunda vizenizin garantili olarak çıkmasını sağlayacaktır.

Seyahat planınızı destekleyecek dökümanlar:

  1. Uçak bileti rezervasyonu
  2. Özel araç ile seyahat edecekseniz araç ruhsatı ve ehliyet ekliyebilirsiniz
  3. Otel rezervasyonu (Bulgaristan’da konaklayacağınıza dair otelden alınmış imzalı, kaşeli)
  4. Seyahat sağlık sigortası