Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi hakkında bilgilerin içerdiği bu sayfamızı okumanız durumunda, Bulgaristan vizesi hakkındaki tüm sorulara yanıt bulmuş olacaksınız.

Bulgaristan vizesi nedir?

Vize, ülkenin yabancı vatandaşların ülke içinde kısa süreli serbest bir şekilde ikamet etmesi için verilen bir belgedir. Bulgaristan, yabancı ülke vatandaşlarından ülkeye giriş yapıp serbest dolaşabilmeleri için vize uygulamasını kullanmaktadır.

Tarihten günümüze kadar ülkeler arasında yaşanan politikalar yüzünden çok sayıda sözleşme, anlaşma imzalanmaktadır. Bu anlaşmalardan biri ise ülke vatandaşlarının vize muafiyetidir. Bazı ülkeler kendi arasında yapmış olduğu anlaşmalar ile vatandaşlara vizesiz geçişlere izin verirken, bazı ülkeler kesinlikle vizesiz geçişlere izin vermemekte ve yasal suç saymaktadır.

Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan sözleşmeler sonucunda vatandaşların seyahat amacına göre vize çıkartmaları gerekiyor. Bu yüzden Bulgaristan’a seyahat etmeye başlamadan mutlaka seyahat amacınıza göre Bulgaristan vizesi çıkartmanız gerekmektedir. Seyahat amaçları ise Bulgaristan’da kalacağınız güne göre hesaplanmaktadır.

Seyahat amaçları:

  • Eğer maksimum 15 gün kalacaksanız; Turistik amaçlı Bulgaristan vizesi
  • Eğer maksimum 90 gün kalacaksanız; Ticari amaçlı Bulgaristan vizesi
  • Aile, eş, dost ziyaretine gidecek iseniz; Özel ziyaret amaçlı Bulgaristan vizesi
  • Bulgaristan’ı transit amaçlı kullanacaksanız; Transit Bulgaristan vizesi
  • Eğitim amaçlı gidecek iseniz; Bulgaristan öğrenci vizesi çıkartmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki kategorilere göre seyahat amacınızı belirttikten sonra yapacağız işlem evraklarınızı toplamaktır. Aşağıdaki bağlantıdan bir tanesine tıklayarak istediğiniz Bulgaristan vizesi kategorisinin evraklar listesine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan vizesi evrakları:

Evraklarınızı topladıktan sonra yapmanız gereken bir Bulgaristan Konsolosluğu resmi akredite acentelerine başvurmanız gerekmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu resmi akredite acentesi seçerken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bulgaristan vizesi için Bulgaristan Konsolosluğu’na direk olarak başvuru yapabilir miyim?

Bulgaristan vizesi çıkartmak istiyorsanız, Bulgaristan Konsolosluğuna şahsi olarak başvuru yapabilirsiniz. Ancak, Bulgaristan Konsolosluğu şahsi başvurulara kesinlikle onay vermemektedir. Yani şahsi başvuru sonucu vizenize Ret cevabı alabilirsiniz. Bulgaristan Konsolosluğu, yapılan çok sayıda yanlış başvurular sonucu artık şahsi kişilere Bulgaristan konsolosluğu randevusu vermemektedir.

Bulgaristan vizesi almak için ilk olarak Bulgaristan Konsolosluğu randevu almanız gerekmektedir. Bulgaristan konsolosluğu randevuyu şahsi kişilere vermemektedir. Bulgaristan konsolosluğu randevu almak için konsolosluğun ve elçiliklerin yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezlerine başvurmanız gerekmektedir. Randevu hattımızdan bizleri arayın sizlere kısa sürede Bulgaristan konsolosluğu randevusu alalım. Hemen arayabilirsiniz: 0212 516 7067.

Bulgaristan vize istiyor mu?

Bulgaristan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından seyahat amacına göre vize istemektedir. Bu yüzden Bulgaristan’a seyahat yapmadan önce mutlaka Bulgaristan vizesi almanız gerekmektedir.

Bulgaristan vizesi kalktı mı?

Hayır. Son günlerde haber sitelerinde çıkan bu haberler asılsızdır. Bulgaristan vizesi kalkmamış ve hala devam etmektedir. Bordo pasaport sahipli T.C. vatandaşları Bulgaristan vizesi almak zorundadır.