ESKİ BULGARİSTAN GÖÇMENLERİNE VE TÜRKİYE'DE DOĞAN ÇOCUKLARINA,TORUNLARINA BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI

1.Bulgaristan vatandaşlığına kimler başvuru yapabilir?
A. Bulgaristan doğumlu olup, Türkiye’ye 1978,1976,1974,1973,1972,1952,1951,1950 ile 1939 – 1949 yıllarında göç etmiş ve şu an hala hayatta olan büyükleriniz Bulgaristan Vatandaşlıklarını geri aldıktan sonra ancak, Türkiye’de doğan çocukları sırayla torunları kademeli olarak zincir kırılmaksızın Bulgaristan Vatandaşı olabilirler.

Önemli: Bulgaristan’da doğan, Türkiye’ye göç etmiş kişi vefat etmiş ise Türkiye doğumlu çocukları ve torunları atalarının Bulgaristan doğumlu olmalarından dolayı kesinlikle vatandaş olamazlar. Bulgaristan doğumlu kişinin vefatı ile zincir kopmuştur.

B. Şu an Bulgaristan Vatandaşı olan / geçerli Bulgaristan kimlikleri olan / kişilerin Türkiye’de doğan çocukları otomatik olarak anne, babadan dolayı hemen Bulgaristan Vatandaşı olabilmektedirler.

C. Şu an Bulgaristan Vatandaşı olan / geçerli Bulgaristan kimlikleri olan / kişilerle evli olan TC Vatandaşları eşten dolayı Bulgaristan Vatandaşı olabilmektedirler.

D. Şu an Bulgaristan Vatandaşı çocukları / geçerli Bulgaristan kimlikleri olan / olan TC Vatandaşları çocuklarından dolayı Bulgaristan Vatandaşı olabilmektedirler.

E. Bulgaristan Cumhuriyeti Yasalarınca belirlenmiş diğer yöntemler ile Bulgaristan Vatandaşı olabilmek için detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz www.bulgaristankonsoloslugu.eu mail adresi : info@bulgaristankonsoloslugu.eu