Bulgaristan Vatandaşlık İşlemler

Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri hakkında merak edilen her türlü bilgiyi web sitemizde bulabiliyorsunuz. Bu yazımızda Bulgaristan vatandaşı olmayan ve Bulgaristan vatandaşlığı almak isteyen kişilerin neler yapması gerektiğini açıkladık.

Bulgaristan vatandaşlığına sahip olan kişiler, Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan Bulgaristan’ın temsilcilikleri ve Bulgaristan Konsolosluğu adreslerine giderek Bulgaristan vatandaşlığı hakkında her türlü işlemleri yapabilirler. Bulgaristan Pasaportu çıkartma gibi işlemleriniz de Bulgaristan Konsolosluğunda yapılmaktadır. Bunun için ilk olarak Bulgaristan Konsolosluğu randevu almanız gerekiyor.

Türkiye’de 1 Bulgaristan Büyükelçiliği ve 3 Bulgaristan Konsolosluğu bulunmaktadır. Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, İstanbul, Edirne ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğu vatandaşlık işlemleri için Bulgaristan Konsolosluğundan randevu almanız gerekmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu randevu için 0212 516 7067 numaralı hattı kesintisiz arayabilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşlığı almak için neler yapılır?

Bulgaristan vatandaşı olmak için çeşitli prosedürler vardır. Bu prosedürlerin bir tanesini mutlaka karşılamanız veya gerçekleştirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki prosedürlerinden bir tanesini karşılıyorsanız Bulgaristan vatandaşlığına geçebilirsiniz;

  • Bulgaristan vatandaşlığı almak isteyen Türkiye Doğumlu vatandaşlar.
  • 78 göçmenlerinden olmanız
  • Bulgaristan vatandaşı olan bir kişi ile evlenmeniz

Yukarıda saydığımız prosedürlerden bir tanesini karşılıyorsanız Bulgaristan vatandaşlığı alabilirsiniz. Bu konu dışındaysanız kesinlikle başvuru yapmayınız. Bulgaristan Konsolosluğu bu prosedürler dışındaki kişilere Bulgaristan vatandaşlığı vermemektedir.

 

Yukarıdaki şartlardan herhangi birini karşılıyorsanız Bulgar vatandaşı olabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki kavramları da bilmeniz gerekmektedir.

 

  • Bulgaristan vatandaşlığı için Bulgaristan’da 5 yıl süresiz oturma izniniz olmalı
  • Türkiye veya Bulgaristan’da herhangi bir vukuatınızın olmaması ve sicilinizin temiz olması
  • Bulgaristan vatandaşı olmak isteyen Türkiye vatandaşlarının Bulgarca bilmesi gerekmekte ve Bulgarca’yı bildiğine dair Bulgaristan eğitim bakanlığından bunu onaylatması gerekmektedir.

Bulgaristan vatandaşı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan vizesi almasına gerek yoktur. Eğer Bulgaristan vatandaşı değilseniz ve Bulgaristan’a bir seyahat gerçekleştirecek iseniz mutlaka Bulgaristan vizesi almanız gerekmektedir. Bulgaristan vizesi için 0212 5167067 numaralı Bulgaristan vizesi başvuru merkezini arayabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.