Bilindiği üzere Avrupa Birliği yatırım yapan ve mevduat getiren yatırımcılara farklı vatandaşlık yöntemleri sunmaktadır. Vatandaşlık alabileceğiniz ülkelerden biriside Bulgaristan’dır. Bulgaristan’da gerekli şartları yerine getiren Türk yatırımcılar Bulgaristan vatandaşlığı alabiliyorlar.

Bulgaristan’ın 2017 yılında Avrupa Birliği’ne girmesiyle birlikte 1 yıl içerisinde ülkede ki Türk yatırımcılarda %82 artış gözlemlendi. Vatandaşlık talebi bulunan yatırımcıya önce oturma izni, daha sonra vatandaşlık hakkı veriliyor. Ayrıca vatandaşlık için istenilen para Bulgaristan bankalarından kredi olarak temin edilebiliniyor.

Yatırımcılar için yürütülen diplomatik süreç Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülmekte. Gerekli şartları sağladıktan sonra ve evraklarınızı tamamladıktan sonra vatandaşlık hakkı kazanıp kazanmadığınıza da yine aynı kurum karar veriyor. Bulgaristan vatandaşlığı için yapılan başvurular en erken 6 ay, en geç 18 ay arasında sonuçlanmaktadır. Bu zaman dilimi başvuru yapılan konsoloslukların yoğunluğuna bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Bulgaristan vatandaşlığı almak isteyen yatırımcılar için gerekli bazı evraklar vardır. Bunlardan bazıları; 512 bin Euro’luk deevlet tahvil bonosu, yatırımcı belgesi, kira kontratı, adli sicil kaydı, pasaport fotokopisi, D vize başvuru formu, biyometrik fotoğraf ve mali durumunuzu gösteren belgeler.

Bulgaristan bir AB üyesi olduğu için Bulgaristan vatandaşlığına hak kazanan herkes tüm AB üyesi ve Schengen üyesi ülkelerde yaşama, çalışma ve serbest dolaşım hakkına sahip oluyor. Global ticaret pazarında daha rahat ve daha güvenilir yatırım yapmayak isteyen Türk yatırımcılar için önemli bir fırsat olan Bulgaristan vatandaşlığı hakkında merak ettiğiniz tüm sorular için ofisimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.